yedekleme türleri

Yedekleme Çeşitleri

Yedekleme ( Backup ) Çeşitleri
1- Full backup : Tam Yedekleme dosya veya klasörlerin tamamının yedeği alır.
2- Differential Backup : Değişiklik Yedeği alabilmek için daha önce mutlaka tam yedekleme yapılması gerekir.

Değişiklik Yedeği her zaman bir önceki full backup’ı referans alır. Differential backup tan sonra arşiv biti kaldırılmaz dolayısıyla yedekleme işlemi sırasında veride değişiklik olduğu anlaşılır.

3- Incremental Backup : Artan yedeklemede değişiklik yedeğinden farklı olarak, yedek alma işleminden sonra verinin sonundaki arşiv bitinin kaldırılmasıdır. Bunun sonucunda Incremental Backup kendisinden bir önceki (en son alınan) Incremental veya Full Backup’ı referans alarak yedekleme yapar. Fakat ilk alınacak olan incremental backup’tan önce mutlaka full backup alınmış olması gerekir. Incremental Backup ile sadece veri üzerinde yapılan değişiklikler yedek alınır. Dolayısıla differential backup gibi aynı yedekler birden fazla alınmamış olur ve yedekleme alanında tasarruf yapılmış olur. Fakat sistemde olabilecek bir hasar sonucu yedekler geri alınmak istenirse son alınan full backup ile full backup’tan sonraki tüm incremental backup’ların sırayla tek tek geri yüklenmesi gerekir. Eğer zincir bozulursa yani alınan incremental backup’lardan biri geri yüklenemzse o backuptan sonraki hiçbir incremental backup geri yüklenemez.

4- System State Backup : Sistem durumu yedeklemesi ile bilgisayar veya sunucuların konfigürasyon dosyalarının yedeği alınır.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply